•  

     

    Kwintet Śląskich Kameralistów

Kwintet Śląskich Kameralistów - Artyści

Dariusz Zboch

Ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie w klasie skrzypiec prof. Franciszka Falgera. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Pawła Puczka.
Będąc studentem został zaproszony przez założyciela i długoletniego Szefa Śląskiej Orkiestry Kameralnej – prof. Jana Wincentego Hawela do objęcia stanowiska skrzypka, następnie w krótkim czasie został koncertmistrzem. Z jej towarzyszeniem często występuje również jako solista.
Jest bardzo cenionym muzykiem, współpracuje z najlepszymi orkiestrami w Polsce – Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis, Wrocławską Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”, Toruńską Orkiestrą Kameralną.
Prowadzi działalność pedagogiczną.
Brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich, doskonaląc swe umiejętności pod okiem najlepszych profesorów. Będąc uczestnikiem kursu w klasie prof. Balżalorskiego w Grożnjan w dowód uznania swych wybitnych zdolności wykonawczych, otrzymał nagrodę specjalną w postaci sesji nagraniowej dla Radia Zagrzeb, podczas której wespół z austriackim pianistą A. Fliegerem uwiecznił sonaty skrzypcowe Johannesa Brahmsa.
Od początku istnienia Kwintetu Śląskich Kameralistów jest jego prymariuszem. Zawsze interesowała go aranżacja, jednak dopiero niedawno zdecydował się na szersze pogłębienie tej techniki. Rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania, czego dowodem jest materiał w postaci opracowań największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 XX wieku oraz rozmaitych melodii żydowskich na kwintet smyczkowy. Bardzo gorące przyjęcie przez publiczność spowodowało serię zamówień rozmaitych aranżacji przez największe gwiazdy polskiej sceny zarówno klasycznej, jak i rozrywkowej z Ewą Urygą i zespołem Glass Duo na czele.
Artysta gra na XIX wiecznych skrzypcach pochodzenia francuskiego.

Kuba Łysik

Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Bytomiu w klasie skrzypiec prof. Jacka Siemka w roku 2000. Podczas nauki odnosił sukcesy na wielu polach. Jako skrzypek był laureatem III nagrody na Śląskim Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym, koncertował jako solista z Orkiestrą Kameralną „Camerata Impuls”.
Piastował też zaszczytne stanowisko koncertmistrza Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. Brał udział w konkursach kompozytorskich – Patri Patriae w Katowicach w roku 1998 i Konkursie im. Andrzeja Panufnika w Krakowie w roku 1999.
W 1997 roku otrzymał III nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Karolu Szymanowskim w Zakopanem.
Edukację kontynuował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Rolanda Orlika, w klasie kameralistyki prof. Urszuli Stańczyk i prof. Pawła Głombika.
Jest laureatem wyróżnienia na 42 Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im.Ludwiga van Beethovena w Hradecnad Moravici w Republice Czeskiej oraz wyróżnienia Związku Stowarzyszeń Wykonawców „STOART”. Był koncertmistrzem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego.
Brał udział w wielu Kursach Mistrzowskich, m.in. w Żaganiu w klasie skrzypiec prof.Pawła Puczka, Białymstoku w klasie prof. Clarensa Meyerscaught’a i Katowicach w klasie prof. Semiona Yaroshevich’a. Współpracował z Orkiestrą Muzyki Nowej i Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „Aukso”.
Obecnie jest częstym gościem orkiestry kameralnej „Camerata Impuls” oraz kwartetu smyczkowego „Da Camera”.
Prowadzi działalność pedagogiczną.
W 2003 roku został muzykiem Śląskiej Orkiestry Kameralnej, w której od marca 2007 pełni stanowisko Inspektora orkiestry.

Jarosław Marzec

Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną st. podstawowego i licealnego im. F. Chopina w Bytomiu w klasie altówki prof. Janusza Graba. Będąc uczniem miał możliwość doskonalenia swego warsztatu orkiestrowego grając w Polskiej Młodzieżowej Orkiestrze Symfonicznej. Jako jej pierwszy altowiolista dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych, koncertował na wielu międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą m.in. na słynnym szkockim Aberdeen Youth Festiwal. Podczas wspomnianego festiwalu prowadził grupę altówek Międzynarodowej Orkiestry Festiwalowej złożonej z członków wszystkich zespołów biorących udział w tej bardzo prestiżowej Imprezie. Swoje instrumentalne umiejętności pogłębiał na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Łańcucie oraz jako członek orkiestry symfonicznej Jeunesses Musicales, w której również był prowadzącym grupy altówek.
W dowód uznania został oddelegowany przez oddział polski Jeunesses Musicales do udziału w międzynarodowym projekcie orkiestrowym organizowanym przez oddział niemiecki tej organizacji. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie altówki adi. Dariusza Korcza.
Będąc studentem rozpoczął pracę w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej, w której od 2003 r. prowadził grupę altówek. Obecnie pracuje na stanowisku Zastępcy Prowadzącego grupę altówek w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.
Stale współpracuje z wieloma orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi m.in. z Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovią, Cameratą Impuls, Capellą Cracoviensis, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy "Aukso", Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
W roku 1999 na Festiwalu Ars Cameralis Silesiae Superioris wykonał z wielkim powodzeniem koncert na altówkę W. Waltona.
W listopadzie 2009 r. wraz z Dorotą Sroczyńską wystąpił jako solista ze Śląską Orkiestrą Kameralną w Sosnowcu.
Bardzo ważną rolę w karierze Artysty zajmuje szeroko pojęta kameralistyka. Od roku 2001 do 2003 był członkiem kwartetu „Da Camera”. Wiosną 2006 r. wziął udział w Polsko - Niemieckim Międzynarodowym Festiwalu Wschód - Zachód gdzie miał okazję występować w trio i kwartecie ze znakomitym wiolonczelistą Michaelem Flaksmanem.
Od kilku lat jest pedagogiem Szkoły Muzycznej w Gliwicach.

Katarzyna Biedrowska

Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną st. Podstawowego i Licealnego w Bielsku-Białej w klasie wiolonczeli mgr Heleny Firlej. Naukę kontynuowała na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie wiolonczeli prof. Pawła Głombika oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger- Kułakowskiej, pod której kierunkiem zdobyła wyróżnienie na XI Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi w 1992 roku.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, m.in. Tsuyoshi Tsutsumi.
Po ukończeniu Akademii Muzycznej rozpoczęła pracę w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej.
Współpracowała z wieloma orkiestrami m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Capellą Cracoviensis, Cameratą Impuls, z chórem Camerata Silesia oraz z licznymi zespołami kameralnymi, z którymi koncertowała po całej Europie. Od 2001 roku stale współpracuje z kwartetem LIBERATE ME.
W 1996 roku na zaproszenie Śląskiego Teatru Tańca uczestniczyła w spektaklach organizowanych w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
W 2003 roku nawiązała współpracę z Ewą Urygą, co zaowocowało wydaną rok później płytą, nagraną wraz z kwartetem smyczkowym Da Camera.
Artystka gra na włoskim instrumencie z XIX wieku.

Krzysztof Korzeń

Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Bytomiu w klasie kontrabasu prof. Gerarda Przybyły. Naukę kontynuował w klasach kontrabasu prof. Czesława Ząbka oraz prof. Jerzego Tokarczyka w krakowskiej Akademii Muzycznej. Ukoronowaniem jego edukacji były studia podyplomowe w klasie kontrabasu wybitnego solisty i pedagoga prof. Wolfganga Güttlera w Wyższej Szkole Muzycznej w Karlsruhe, w Niemczech. Podczas studiów w Karlsruhe, Krzysztof Korzeń był jednym z 16 kontrabasistów w założonym i kierowanym przez prof. Güttlera zespole - „The Geatles”.
Będąc jeszcze studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, rozpoczął współpracę z międzynarodową orkiestrą „Philharmonie der Nationen” i jej szefem Justusem Frantzem. Jako pierwszy kontrabasista tej orkiestry koncertował z największymi gwiazdami światowej sceny muzycznej w najznakomitszych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki Północnej.
Następnie artysta związał się ze „Śląską Orkiestrą Kameralną”, której jest jedynym kontrabasistą.
W listopadzie 2008 roku, Krzysztof Korzeń wziął udział w tournée koncertowym „World Symphony Orchestra” w Korei Południowej. Artystę spotkało wielkie wyróżnienie, gdyż wśród zaproszonych muzyków z całego świata był jedynym przedstawicielem naszego kraju.
Krzysztof Korzeń był członkiem - założycielem „Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów”. Prowadzi działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych w Bytomiu i Katowicach.

GALERIA WIDEO

Led Zeppelin - Stairway to Heaven (string quintet)

OMEGA - The Girl with the Pearl's Hair (string quintet)

Kwintet Śląskich Kameralistów / Das Quintett der Schlesischen Kammersolisten - "Mecyje"

Penderecki - Dvořák - płyta Kwintetu Śląskich Kameralistów