Dariusz Kownacki
instrumentalista, pedagog, autor publikacji.
W repertuarze posiada unikatowe pozycje muzyki klasycznej,współczesnej i etnicznej. Od wielu lat zajmuje się muzyką bałkańską, propagując twórczość między innymi legendarnego akordeonisty Borysa Karlova. Pasjonat swojego instrumentu.
W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje muzyka klezmerska i żydowska, tradycyjna muzyka śląska opolskiego, jazz, oraz twórczość Astora Piazzolli. Prowadzi stałą działalność koncertową jako solista i kameralista. Wielokrotnie zapraszany w charakterze jurora do udziału w regionalnych konkursach i festiwalach folklorystycznych (Śląskie śpiewanie, Ze Śląskiem na ty, Wiatraki).
Jest autorem publikacji „Z akordeonem przez Śląsk” zawierającej piękne przykłady tradycyjnej gwary śląska opolskiego. Jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika do nauki gry na akordeonie guzikowym z manuałem melodycznym. Wychowawca laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Nauczyciel klasy akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im.Fryderyka Chopina w Opolu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im.Witolda Lutosławskiego w Nysie.

W ofercie:
Koncert akordeonowy ku pamięci Art van Damma
Koncert poświęcony najsłynniejszemu amerykańskiemu akordeoniście Artowi van Damme.
W programie usłyszymy znane i te nieco zapomniane standardy jazzowe z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku - złotej ery swingu.
Czas trwania koncertu 60 minut

Koncert promocyjny Akordeon Excelsior Midivox Evolution -
Program przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych nowymi typami akordeonu.Utwory między innymi J. S. Bacha, G. Rossiniego, C. Mahra, muzyka filmowa.
Czas trwania koncertu 45 minut

Koncert Zaginione archiwum
wykonawcy:
Dariusz Kownacki – akordeon hybrydowy, przetwarzanie elektroniczne dźwięku, programowanie
Mariusz Pucia – klarnet, przetwarzanie elektroniczne dźwięku, śpiew
W berlińskich zbiorach Phonogramm-Archiv odnaleziono niedawno bodaj najstarsze, pochodzące z 1913 r rejestracje akustyczne muzyczne folkloru Górnego Śląska. Są to nagrania na wałkach fonograficznych, sporządzone przez niemieckiego nauczyciela Paula Schmidta. Zainteresowanego pieśnią Górnego Śląska zaintrygowała zwłaszcza odrębność i specyfika muzyczna zasłyszanego repertuaru, dlatego też, spośród powierzonych mu 40 wałków, 38 wykorzystał dla rejestracji przekazów muzycznych z okolic Krapkowic. Nagrania te do dziś nie zostały wydane. Właśnie te nagrania są inspiracją koncertu.
Wykonane na nowo z użyciem najnowocześniejszych środków techniki muzycznej – instrumentów hybrydowych, looperów, przetwarzania elektroakustycznego oraz komputerów muzycznych tworzą specyficzną podróż od przeszłości w przyszłość. Podróż poprzez folklor naszego Regionu. To nowoczesne spojrzenie na te same melodie które zawiera zaginione i na nowo odnalezione archiwum.
Czas trwania koncertu 60 min.